نحوه محاسبه سود سپرده بانکی

به این مقاله امتیاز دهید

چنانچه جزو افرادی هستید که نمی‌خواهید پول خود را صرف خرید وسایلی مانند طلا، ماشین و ملک کنید و یا ممکن است در آینده به پولتان نیاز داشته باشید، سپرده‌گذاری در بانک یکی از روش‌های نگهداری از پول است. با سپرده‌گذاری در بانک می‌توانید سود خوبی نیز بابت پول خود دریافت کنید، محاسبه سود بانکی برای همه افراد سپرده‌گذار مهم است چون می‌خواهند بدانند در پایان مدت‌زمان سپرده‌گذاری چقدر می‌توانند سود دریافت کنند. سپرده‌گذاری بانک‌ها از یک‌ساله تا ۵ ساله متغیر است و نوع دیگر سپرده‌گذاری به‌صورت روزشمار بوده، سود آن در پایان ماه طبق مانده‌حساب به حساب سپرده‌گذار واریز می‌شود. چنانچه می‌خواهید اصول سپرده‌گذاری و نحوه دریافت سود را بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

وام روی سند خودرو

 

بیشتر بخوانید: صندوق سرمایه گذاری چیست و چگونه در آن سرمایه گذاری کنیم.

دلیل محاسبه سود سپرده بانکی

وقتی بدانید قرار است در پایان ماه چقدر سود بگیرید می‌توانید روی آن برنامه‌ریزی کنید و به‌صورت درست و اصولی این سود را خرج کنید. همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که بر مبنای سود پرداختی بهتر است پولتان را در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت سپرده کنید یا بلندمدت. چون در سپرده‌گذاری بلندمدت اگر پولتان را زودتر از زمان اتمام قرارداد بردارید، به اصلاح نرخ شکست رخ می‌دهد و بانک در ازای ماه‌های باقیمانده از زمان سپرده‌گذاری، از پول شما کم می‌کند.

فرمول محاسبه سود بانکی

محاسبه سود سپرده بر مبنای مبلغ سپرده‌گذاری و درصد سود سالانه و تعداد روزی که سپرده‌گذاری کرده‌اید مشخص می‌شود. برای اینکه بتوانید سود سپرده بانکی‌تان را محاسبه کنید ابتدا باید کمترین مبلغی که قرار است سپرده کنید را در میزان نرخ سود پرداختی بانک ضرب کنید و سپس این عدد بدست آمده را درتعداد روزهای سپرده‌گذاری در طی یک ماه ضرب کنید، این روش ساده محاسبه سود سپرده است.

در 6 ماه اول سال روزهای هر ماه شمسی 31 روز است مبنای محاسبه برای 31 روز انجام می‌شود و در 6 ماه بعدی نیز طبق 30 روزه بودن هر ماه شمسی سود بانکی محاسبه می‌شود. همچنین در سال شمسی روزهای 365 روز داریم و هر 4 سال یکبار، روزهای 366 روز خواهیم داشت که همه این موارد بر میزان سود دریافتی از بانک تاثیر می‌گذارند.

حتما بخوانید:  شرایط دریافت وام ازدواج

بیشتر بخوانید : سرمایه گذاری طلا و سکه چگونه انجام می شود؟

انواع سپرده برای دریافت سود بانکی

نوع سودی که دریافت می‌کنید بر مبنای نوع سپرده شما مشخص می‌شود. هرچقدر مدت‌زمان سپرده‌گذاری شما بیشتر شود، سود دریافتیتان نیز بیشتر می‌شود. سپرده بانکی چند نوع است و هرکدام مزایایی برای فرد دارند.

سپرده بانکی سرمایه‌گذاری

در این نوع سپرده‌گذاری در ازای ماندن پول یا سرمایه نقدی شما در بانک، بانک متعهد می‌شود که علاوه بر اصل پول، سود آن را نیز نسبت به مقدار سرمایه پرداخت نماید. سپرده روزشمار نوعی از این سپرده‌گذاری است که وقتی پولی در حساب شما می‌ماند در پایان ماه سود اندکی نیز به آن تعلق می‌گیرد.

سپرده بانکی مدت‌دار

در این نوع سپرده بانکی، طبق مدت‌زمان مشخصی بین بانک و سپرده‌گذار قرارداد امضا می‌شود و گواهی سپرده به سپرده‌گذار ارائه می‌گردد سود این سپرده‌ها مشخص بوده و پایان هر ماه به حساب سپرده‌گذار واریز می‌شود

سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت

در این نوع سپرده‌گذاری شما می‌توانید هر زمان که به پول خود نیاز داشتید آن را بردارید دوباره به مبلغ آن اضافه کنید و طی مدتی که سرمایه شما در گردش بانکی است سودی را نسبت به سرمایه مانده خود در پایان هر ماه دریافت نمایید.

{اگر می خواهید بدانید تفاوت وام و تسهیلات چیست؟ مقاله مربوطه را مطالعه کنید.}

وام فوری روی طلا

مدت‌زمان سپرده و میزان سود پرداختی

اگر سپرده شما به‌صورت ۶ ماهه در بانک قرار گیرد نهایت ۵ درصد به شما سود اختصاص داده می‌شود و اگر به‌صورت بلندمدت برای مثال ۳ ساله باشد تقریباً ۲۳ درصد به شما سود بانک می‌دهد در جدول زیر رخ سپرده‌گذاری و میزان سود آن ارائه‌شده است

 

نرخ سود (پرداخت ماهانه)نوع سپرده
%5کوتاه‌مدت
%12کوتاه‌مدت ویژه 3 ماهه
%17کوتاه‌مدت 6 ماهه
%20.5بلندمدت یک‌ساله
%21.5بلندمدت 2 ساله
%22.5بلندمدت 3 ساله

نحوه محاسبه سود بانکی در کلیه بانک‌های ایران یکسان است و همه آن‌ها از فرمول ثابتی برای محاسبه سود استفاده می‌کنند تنها نرخ سود پرداختی در بانک‌ها متفاوت است.

اگر می خواهید بدانید وام برای تعمیرات مسکن چگونه است توصیه می کنیم مقاله وام جعاله چیست را مطالعه کنید.

حتما بخوانید:  صندوق سرمایه گذاری چیست؟

فرمول محاسبه سود بانکی

فرمول محاسبه سود بانکی

قبل از سال 1397، سودهای سپرده‌ها هم روزشمار بود و هم ماهانه و سالانه، ولی پس‌ازاین تاریخ، سود روزشمار از سیستم بانکی حذف شد و فقط به‌صورت ماهانه و سالانه سود بانکی پرداخت می‌شود.

فرمول محاسبه سود سپرده کوتاه‌مدت

اگر طبق قرارداد بین شما و بانک پولتان کمتر از یک سال در بانک بماند پرده کوتاه‌مدت نامیده می‌شود نحوه محاسبه سود این سپرده بدین ترتیب است که باید مبلغ پول را در درصد سودی که بانک می‌دهد ضرب کنید و درنهایت می‌توانید عدد نهایی را ر ۱۲ تقسیم کنید که سود ماهانه هر سپرده مشخص می‌شود

فرمول محاسبه سود بانکی بلندمدت

فرمول محاسبه سپرده بانکی بلندمدت اگر پولتان را نیاز ندارید بهتر است به‌صورت بلندمدت سپرده‌گذاری کنید چونن سود پرداختی بابت این سپرده‌ها بیشتر از سود سپرده‌های کوتاه‌مدت است.

فرمول محاسبه سود سپرده بلندمدت ساده است فقط باید مبلغ سپرده را در میزان سودی که بانک می‌دهد ضرب کنید و مانند مرحله قبل دوباره این عدد را بر ۱۰۰ تقسیم کنید تا سود یک‌ساله شما مشخص شود.

فرمول کلی محاسبه سود بانکی در زیر آورده شده است. اکثر بانک‌ها از این روش برای محاسبه سودهای اعطایی به مشتری بانک استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید طبق این فرمول بدانید که قرار است برای پولی که در بانک گذاشته‌اید چقدر سود بگیرید.

سود = روز سال ÷ [(مدت به‌روز) × (نرخ سود) × (مبلغ سپرده‌گذاری)]

وام با سیمکارت 0912

سود بانکی ۵۰ میلیون چقدر است

فرض کنید قرار است 50 میلیون تومان برای یک ماه در بانک سپرده کنید و بانک برای این سپرده 10 درصد سود می‌دهد. پس با توجه به فرمول فوق محاسبه سود این مقدار پول به‌صورت زیر می‌شود.

410،958= 365÷ [(30) × (10%) × (50،000،000)]

تقریبا 410 هزارتومان به این مبلغ سپرده برای یک ماه سود تعلق می‌گیرد.

سود بانکی ماه شمار

طی چند سال اخیر بانک‌ها نحوه پرداخت سود را بر اساس میزان روزهایی که پول در حساب مانده تغییر داده‌اند، یعنی اگر در طول ماه از پول خود برداشت کنید، فقط برای مقدار پولی که در حساب مانده پایان ماه سود محاسبه می‌شود.

مثال سود ماه شمار

اگر از همان 50 میلیون قبل بخواهید ده میلیون برداشت بزنید طبق فرمول محاسبه سود بانکی که در بخش قبلی بیان شد سود دریافتی‌تان به‌صورت زیر خواهد بود.

حتما بخوانید:  وام بگیریم یا نه؟

40،000،000=10،000،000-50،000،000

767،328= 365÷  (30) × (10%) × (40،000،000)

نحوه محاسبه سود بانکی روز شمار

طبق این مدل، اگر در پایان ماه فقط 40 میلیون طبق مثال قبل در حساب شما می‌ماند و تعداد روزی که این پول در حساب مانده بود برای مثال 20 روز بود، محاسبه سود دریافتی مانند زیر خواهد بود.

178،219= 365÷  (20) × (10%) × (40،000،000)

فرمول محاسبه سود بانکی مدت دار

در این روش محاسبه بسیار ساده بوده و فقط مقدار پول در درصد سود سالانه بانکی ضرب می‌شود. مثال محاسبه سود بانکی مدت‌دار طبق نمونه زیر برای درک روشن این روش ارائه‌شده است.

فرض کنید که 50 میلیون تومان پول را در ازای سود سالانه 22 درصد در بانک سپرده گاری مدت‌دار کرده‌اید. پس درنهایت مبلغ مشخص‌شده زیر بابت سپرده‌گذاری از طرف بانک به مشتری پرداخت می‌شود.

11،000،000= 100(22*50،000،000)

نحوه محاسبه سود بانکی 18 درصد

برای اینکه مقدار سود دریافتی را برای نرخ سود 18 درصد ماهانه به دست آورید، می‌توانید به روش زیر عمل کنید.

(کمترین مبلغ سپرده) *18%* تعداد روز ماه تقسیم بر تعداد روزهای سال= مبلغ سود

مثال

فرض کنید که مبلغ 15 میلیون با سود 18 درصد ماهانه طی یک ماه 31 روزه در بانک سپرده‌گذاری کرده‌اید، با کمک فرمول فوق عدد زیر را به دست می‌آورید.

229،315= 31*18%*15،000،000

وام فوری چک صیادی

سخن پایانی

با کمک فرمول‌های ذکرشده در این مقاله به‌راحتی می‌توانید میزان سودی که به سپرده شما تعلق می‌گیرد را محاسبه کنید. ولی اگر چنانچه نتوانستید از این فرمول‌ها استفاده کنید، می‌توانید با مراجعه به سایت‌های بانکی، از بخش محاسبه آنلاین سود، فقط با درج مبلغ پولتان و درصد سود، مقدار سود نهایی خود را برحسب روزهای سپرده‌گذاری به دست آورید.

اگر به دنبال گرفتن وام بی‌دردسر هستید که قوانین سخت‌گیرانه بانک‌ها را نداشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم حتما شرکت وام آفر را بررسی کنید. این شرکت از شرکت‌های فعال در حوزه اعطای وام‌های آسان و بدون ضامن است. برای دریافت وام از این شرکت می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت این مجموعه به آدرس vamoffer.com انواع وام‌های آن را مشاهده کنید. روند دریافت وام در این سایت کاملا آنلاین و غیرحضوری است؛ و وام‌های این شرکت از وام با چک صیادی تا وام طلا و وام آزاد تنوع دارد و برای همه مشاغل و افرادی که دنبال خرید حتی لوازم‌خانگی هستند راه‌کاری دارد.

 

سوالات متداول

سود بانکی سپرده چگونه محاسبه می‌شود؟

مقدار سود پرداختی بانک بر اساس مبلغ پول، نرخ سود بانکی و مدت‌زمان سپرده‌گذاری مشخص می‌شود.

فرمول محاسبه سود بانکی چیست؟

برای محاسبه سود بانکی از دو روش ماه شمار و سالیانه استفاده می‌شود که فرمول‌های هرکدام در این مقاله ذکرشده است.

انواع سپرده بانکی کدام است؟

سپرده‌ها دو گروه هستند که به‌صورت سپرده قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری مشخص می‌شوند.

سپرده بانکی سرمایه‌گذاری چند نوع است؟

این نوع سپرده خود دارای دو بخش است که به‌صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت تعریف می‌شود.

فهرست
تماس با ما